Item # E1TM18270VCEOSPZD (Part # E1TM18270VCEOSPZD)
GET IT FAST! FREE EXPEDITED SHIPPING!
Brand new, USA Warranty
and choose One-Day Shipping at checkout.
MAIN FEATURES
World's first and greatest zoom ratio of 15X, covering 28-419mm 35mm-equivalent angle of view
Going back to the basic concept of "one lens covering everything from wide angle to telephoto," engineers at Tamron took up the difficult task of expanding the zoom range of Tamron's high power zoom lenses even further. Their unstinting efforts to extend the telephoto end beyond previous limits while retaining the wide-angle end at 18mm has borne fruit as an ultra high power zoom lens that is exclusively designed for DSLR cameras and boasts the greatest zoom range of 15X for the first time in the world.
Tamron's original VC mechanism for effective shake-free hand-held photography
Minimum focusing distance of 19.3" over the entire zoom range for the max. mag. ratio of 1:3.5
The AF18-270mm Di II VC allows close focusing down to 0.49m (19.3 inches) from the subject over the entire zoom range even though it incorporates the VC mechanism. The maximum magnification ratio of 1:3.5* at its 270mm telephoto end is the top class capability among high power zoom lenses exclusively designed for digital SLR cameras.
*A format covered by an APS-C sized image sensor is smaller than that of 35mm format film. Therefore, this lens is capable of filling the frame by capturing an area that is almost the same as an area covered by a lens designed for the 35mm format and providing the maximum magnification ratio of 1:2.3.
High resolution performance
Thorough countermeasures, including advanced internal surface coatings, prevent ghosting and flare
The world's first and greatest zoom power of 15X plus built-in VC mechanism achieved along with a remarkably slim maximum diameter of less than 80mm
Designing a lens with the world?s first and greatest zoom ratio of 15X inevitably entailed a larger travel distance of the components within the optical systems, but Tamron has successfully accommodated the optical system as well as the special VC mechanism in a remarkably compact and slim package by employing mechanical design technology accumulated over many years. The result: A slim design measuring less than 80mm in diameter despite the fact that it is an ultra high power zoom lens that incorporates a VC mechanism. Production engineering this unique zoom lens meant incorporating complex optical/mechanical components, and Tamron's engineers had to employ innovative manufacturing techniques including methods of further enhancing accuracy, reducing weight, and increasing the strength of many components.
Zoom lock mechanism for convenience in carrying the outfit
Flower-shaped lens hood as a standard accessory
Outer design matches the newest generation high power zoom lens in the digital era
Specifications
  • Focal Length:  18-270mm
  • Maximum Aperture:  F/3.5-6.3
  • Minimum Aperture:  F/22 - F/40
  • Angle Of View:  75 degrees 33' -  5 degrees 55' (equivalent angles of view when converted to 35mm)
  • Lens Construction:  16 elements / 13 groups
  • MFD (Minimum Focus Distance):  0.49m (19.3") (entire zoom range)
  • Diaphragm Blades:  7
  • Filter Size:  62mm
  • Overall Length: 3.5"
  • Maximum Diameter: 2.9"
  • Max. Mag. Ratio:  1:3.8 (at f=270mm)
  • Standard Accessory:  Flower-Shaped lens hood
Includes 6 Year Tamron USA Authorized Dealer Warranty
This Kit Includes:
Memory Card Reader, Card Wallet, Cleaning Kit and More
General Brand Memory Card Reader, Card Wallet, Cleaning Kit and More
See details
18-270mm f/3.5-6.3 Di II VC PZD Aspherical f/ Canon DSLR With 6-Yr USA Warranty
Tamron 18-270mm f/3.5-6.3 Di II VC PZD Aspherical f/ Canon DSLR With 6-Yr USA Warranty
See details
62mm Multicoated UV Protective Filter
Vivitar 62mm Multicoated UV Protective Filter