Item # E1LG24LQ520S (Part # E1LG24LQ520S)
Not Available
Brand new, USA Warranty
and choose One-Day Shipping at checkout.
Item Description:
  • 24” HD (1366 x 768) Display
  • Wide Viewing Angle
  • Cinema Mode
  • WebOS Smart TV
  • Wireless Connection Support
  • 2x Stereo Speakers
  • Enhance your entertainment experience with the LG 24" HD Smart TV.. This TV doubles up as a monitor that can be connected to your laptop, gaming console or media player. With its wide viewing angles and vibrant colors, you can enjoy a vivid picture while seated or standing. The TV is equipped with 2 x stereo speakers that deliver an immersive sound experience. You can customize your viewing experience with separate accounts and personalized recommendations for every member of your family with the webOS.
    Features
    One Screen to Rule Them All
    Vibrant Color at Wide Angles
    One Screen to Rule Them All
    The Smart Way to Access Content
    Stream On
    Immersive Experience
    Enjoy your shows, movies or games with two built-in speakers delivering realistic stereo sound.
    Stylish & Convenient
    General
    Display Type
    LED
    Backlight Type
    Edge
    High Dynamic Range (HDR)
    No
    Screen Size (in)
    24
    Smart TV
    Yes
    Resolution
    1366x768
    Curved Panel
    No
    Virtual Assistant
    Google Assistant, Alexa
    Refresh Rate
    83Hz
    Speaker Power
    VESA Wall Mount
    75 x 75
    Built-In WiFi
    Yes
    Bluetooth
    Number of HDMI Inputs
    2
    Number of USB Ports
    1
    Built-in-Tuner
    NTSC, ATSC
    Input Connectors
    2 x HDMI, 1 x USB
    Output Connectors
    1 x Optical
    Wall-Mountable
    In the Box
    Remote Control, Power Cord, Remote Control Battery (AA), Quick Start Guide, E-Manual
    Smart Platform
    webOS
    HDMI 2.1 Compatible
    Approximate Dimensions
    Height (in)
    14.4
    Width (in)
    22.2
    Depth (in)
    5.9
    Width Without Stand (in)
    22.2
    Depth Without Stand (in)
    2.3
    Height Without Stand (in)
    13.4
    Stand Width (in)
    14.3
    INCLUDED IN THE BOX:
    LG - 24 inch Class LED HD Smart TV with webOS
    Limited Warranty
    BUNDLE INCLUDES:
    Deco Gear 6FT Universal 4K HDMI 2.0 Cable with 28AWG Pure Copper Conductors
    Stanley SurgePro 6 NT 750 Joule 6-Outlet Surge Adapter with Night Light - 33208
    This Kit Includes:
    24 inch Class LED HD Smart TV with webOS