Item # E1SAMUN40F6000F (Part # E1SAMUN40F6000F)
Not Available
Brand new, USA Warranty
and choose One-Day Shipping at checkout.
Item Description:
  • Object Tracking Sound Lite
  • Samsung Knox Security
  • One UI Tizen
  • Endless Free Content
  • Slim Look with 3 Bezel-less Design
  • More Options:
    Features
    HDR
    Object Tracking Sound Lite
    Samsung Knox Security
    One UI Tizen
    Endless Content
    PurColor
    Q Symphony
    Mega Contrast
    Mobile to TV with sound mirroring
    Specifications
    Display
    Display Size
    31.5"
    Panel Type
    LCD
    Aspect Ratio
    16:9
    Display Orientation
    Landscape
    Native Resolution
    1920 x 1080
    HDR Support
    Yes, HDR10+
    Refresh Rate
    60 Hz
    Variable Refresh Technology
    No
    Auto Low Latency Mode (ALLM)
    No
    Video
    Video System
    NTSC / ATSC
    TV Tuner
    Yes - ATSC
    Connectivity
    Inputs
    2x HDMI
    1x Coaxial F-Type (RF Antenna)
    HDCP Support
    Yes
    Audio Return Channel (ARC)
    eARC
    Wireless
    Wi-Fi 5 (802.11ac) / Bluetooth
    USB I/O
    1x USB-A (Unspecified Version)
    Ethernet I/O
    1x RJ45 (Unspecified Ethernet)
    Other I/O
    Multi-Input Support (PIP/PBP)
    Speaker
    Built-In Speakers
    Yes, 20 W
    Convenience
    Virtual Assistant
    SmartThings
    Smart TV
    , Tizen
    Remote
    Microphone
    Battery Type
    2x AAA
    Electrical
    Power Consumption
    Typical: 64.0 W
    Standby: < 0.5 W
    Input Power
    110 to 120 VAC, 50 / 60 Hz
    General
    VESA Mounting-Hole Pattern
    200 x 200 mm
    Dimensions
    35.7 x 20.4 x 2.9" / 906.8 x 518.2 x 73.7 mm (without Stand)
    35.7 x 21.5 x 6.2" / 906.8 x 546.1 x 157.5 mm (with Stand)
    24.1 x 25.5" / 612.1 x 647.7 mm (Distance Between Stand Legs)
    Weight
    12.9 lb / 5.9 kg (without Stand)
    13 lb / 5.9 kg (with Stand)
    Packaging Info
    Package Weight
    18.68 lb
    Box Dimensions (LxWxH)
    39.23 x 23 x 4.5"
    BUNDLE INCLUDES:
    Samsung 40 inch Full HD F6000F Smart TV (2025)
    CPS 1 Year Extended Warranty
    Deco Gear 6FT Universal 4K HDMI 2.0 Cable with 28AWG Pure Copper Conductors
    Deco Gear Television Home Theater Essentials Beginner's Guide
    This Kit Includes:
    40 inch 1080P FHD Smart TV F6000F (2025)
    Samsung 40 inch 1080P FHD Smart TV F6000F (2025)