Item # E3NKACULN1022X50 (Part # E3NKACULN1022X50)
Not Available
Brand new, USA Warranty
and choose One-Day Shipping at checkout.
Item Description:
The ACULON A211 10-22x50 zoom binoculars feature adjustable 10-22-power multicoated lenses and 50mm objectives fabricated with Nikon's exclusive lead and arsenic free Eco-Glass.
Quality and Affordability - The ACULON A211 10-22x50 zoom binoculars feature adjustable 10-22-power multicoated lenses and 50mm objectives fabricated with Nikon's exclusive lead and arsenic free Eco-Glass.  The BaK4 Porro prism systems within all ACULON A211 binoculars deliver a high quality image under a multitude of lighting conditions, making these binoculars effective from dawn till dusk.  All together the ACULON A211 10-22x50 zoom binoculars are a quality, cost effective choice.
Product Specifications:
Focusing System - Central Focus
Magnification - 10-22x
Objective Diameter - 50mm
Angular Field of View (Real) - 3.8-Degree
Angular Field of View (Apparent) - 36.7-Degrees
FOV at 1000 yds - 199 ft
Close Focus Distance -
49.2@10x ft
Exit Pupil - 2.3-5mm
Relative Brightness - 25 @ 10x
Eye Relief - 8.6mm @ 10x
Size (Length x Width) - 7.8 x 7.8 in
Weight - 33.9 oz
Prism - Porro
BUNDLE INCLUDES:
Nikon ACULON 10-22 x 50 Zoom Binoculars (A211)
Deco Gear FPT100BK Tactical Flashlight and Tactical Pen Set with Water/Shockproof Case
Deco Gear 6 x 6 inch Microfiber Cleaning Cloth
This Kit Includes:
ACULON 10-22 x 50 Zoom Binoculars (A211)
See details
FPT100BK Tactical Flashlight and Tactical Pen Set with Water/Shockproof Case
See details
6 x 6 inch Microfiber Cleaning Cloth