Item # E6SAMUN40F6000F (Part # E6SAMUN40F6000F)
Not Available
Brand new, USA Warranty
and choose One-Day Shipping at checkout.
Item Description:
  • Object Tracking Sound Lite
  • Samsung Knox Security
  • One UI Tizen
  • Endless Free Content
  • Slim Look with 3 Bezel-less Design
  • More Options:
    Features
    HDR
    Object Tracking Sound Lite
    Samsung Knox Security
    One UI Tizen
    Endless Content
    PurColor
    Q Symphony
    Mega Contrast
    Mobile to TV with sound mirroring
    Specifications
    Display
    Display Size
    31.5"
    Panel Type
    LCD
    Aspect Ratio
    16:9
    Display Orientation
    Landscape
    Native Resolution
    1920 x 1080
    HDR Support
    Yes, HDR10+
    Refresh Rate
    60 Hz
    Variable Refresh Technology
    No
    Auto Low Latency Mode (ALLM)
    No
    Video
    Video System
    NTSC / ATSC
    TV Tuner
    Yes - ATSC
    Connectivity
    Inputs
    2x HDMI
    1x Coaxial F-Type (RF Antenna)
    HDCP Support
    Yes
    Audio Return Channel (ARC)
    eARC
    Wireless
    Wi-Fi 5 (802.11ac) / Bluetooth
    USB I/O
    1x USB-A (Unspecified Version)
    Ethernet I/O
    1x RJ45 (Unspecified Ethernet)
    Other I/O
    Multi-Input Support (PIP/PBP)
    Speaker
    Built-In Speakers
    Yes, 20 W
    Convenience
    Virtual Assistant
    SmartThings
    Smart TV
    , Tizen
    Remote
    Microphone
    Battery Type
    2x AAA
    Electrical
    Power Consumption
    Typical: 64.0 W
    Standby: < 0.5 W
    Input Power
    110 to 120 VAC, 50 / 60 Hz
    General
    VESA Mounting-Hole Pattern
    200 x 200 mm
    Dimensions
    35.7 x 20.4 x 2.9" / 906.8 x 518.2 x 73.7 mm (without Stand)
    35.7 x 21.5 x 6.2" / 906.8 x 546.1 x 157.5 mm (with Stand)
    24.1 x 25.5" / 612.1 x 647.7 mm (Distance Between Stand Legs)
    Weight
    12.9 lb / 5.9 kg (without Stand)
    13 lb / 5.9 kg (with Stand)
    Packaging Info
    Package Weight
    18.68 lb
    Box Dimensions (LxWxH)
    39.23 x 23 x 4.5"
    BUNDLE INCLUDES:
    Samsung 40 inch Full HD F6000F Smart TV (2025)
    Deco Mount Slim Flat Wall Mount Kit Ultimate Bundle for 19-45 inch TVs
    Deco Gear 6FT Universal 4K HDMI 2.0 Cable with 28AWG Pure Copper Conductors
    Stanley SurgePro 6 NT 750 Joule 6-Outlet Surge Adapter with Night Light - 33208
    Deco Gear Television Home Theater Essentials: Beginner's Guide
    This Kit Includes:
    40 inch 1080P FHD Smart TV F6000F (2025)
    Samsung 40 inch 1080P FHD Smart TV F6000F (2025)
    See details
    6FT Universal 4K HDMI 2.0 Cable with 28AWG Pure Copper Conductors
    See details
    SurgePro 6 NT 750 Joule 6-Outlet Surge Adapter with Night Light - 33208
    Television Home Theater Essentials: Beginner's Guide
    37" - 70" TV Wall Mount Bracket Bundle w/ 2 HDMI Cables, Spray Bottle and Wipe
    Deco Mount 37" - 70" TV Wall Mount Bracket Bundle w/ 2 HDMI Cables, Spray Bottle and Wipe