Item # E99SNK75XR90 (Part # E99SNK75XR90)
Separately
You Save
Fast Free Shipping & 30-Day Returns
Arrives Before Christmas
by selecting an appropriate shipping method
Add a Protection Plan
In Stock
Brand new, USA Warranty
Usually ships the same or the next business day
and choose One-Day Shipping at checkout.
Item Description:
  • 4K QLED Mini-LED Panel
  • HDR10, HLG, Dolby Vision Compatible
  • Google TV OS
  • 120 Hz Native Refresh Rate
  • VRR & ALLM Support
  • More Options:
    KEY FEATURES:
    Cinema is coming home
    A new era in brightness and contrast
    Billions of real-world colors
    Exclusive features for PlayStation 5
    Everything you stream. All on one screen.
    Movies included with SONY PICTURES CORE
    Powerful TV processing
    Beautiful picture from any angle
    Studio calibrated picture
    More immersive movie experience
    Crystal clear picture
    Blur-free action
    Hands-free help from Google
    Family-friendly smart TV
    All your game settings in one place
    Specifications
    Display
    Display Size
    75"
    Panel Type
    Mini-LED LCD
    Aspect Ratio
    16:9
    Display Orientation
    Landscape
    Native Resolution
    3840 x 2160
    Lighting System
    Mini-LED Backlight
    HDR Support
    Yes, HDR10/Dolby Vision/Hybrid Log Gamma
    Refresh Rate
    120 Hz
    Variable Refresh Technology
    Variable Refresh Rate (VRR)
    Auto Low Latency Mode (ALLM)
    Yes
    Viewing Angle (H x V)
    178 x 178°
    Video
    Video System
    ATSC
    TV Tuner
    Yes - ATSC, ATSC 3.0, Clear QAM
    Connectivity
    Inputs
    4x HDMI 2.1
    1x Coaxial F-Type (RF Antenna)
    Outputs
    1x TOSLINK Optical (Digital Audio)
    HDCP Support
    Yes, Version 2.3
    Audio Return Channel (ARC)
    eARC
    Wireless
    Wi-Fi 6 (802.11ax) / Bluetooth 5.3
    USB I/O
    2x USB-A (Unspecified Version) (Audio/Charging/Photo/Video)
    Ethernet I/O
    1x RJ45 (Unspecified Ethernet)
    Other I/O
    1x 1/8" / 3.5 mm Serial (RS-232C) Control Input
    1x 1/8" / 3.5 mm IR Input
    1x 1/8" / 3.5 mm Proprietary Input
    Speaker
    Built-In Speakers
    Yes, 70 W
    Convenience
    Virtual Assistant
    Apple AirPlay, Google Assistant Built-in
    Smart TV
    Google TV
    Mobile App Compatible
    Yes: Android & iOS
    Supported Languages
    Afrikaans
    Arabic
    Croatian
    Czech
    Danish
    English
    Finnish
    French
    German
    Hebrew
    Hungarian
    Indonesian
    Italian
    Japanese
    Kazakh
    Korean
    Lithuanian
    Malaysian
    Norwegian
    Polish
    Portuguese
    Romanian
    Russian
    Simplified Chinese
    Spanish
    Swedish
    Thai
    Traditional Chinese
    Turkish
    Ukrainian
    Vietnamese
    Remote
    Microphone
    Yes
    Battery Type
    2x AAA
    Environmental
    Power Consumption
    Typical: 451.0 W
    Standby: < 0.5 W
    Input Power
    120 VAC, 60 Hz
    General
    Mounting-Hole Pattern
    300 x 300 mm
    Dimensions
    65.6 x 37.8 x 1.9" / 1667 x 960 x 48 mm (without Stand)
    65.6 x 38.3 x 15.6" / 1667 x 972 x 397 mm (with Stand)
    Weight
    93.3 lb / 42.3 kg (without Stand)
    99.2 lb / 45 kg (with Stand)
    Packaging Info
    Box Dimensions (LxWxH)
    70 x 44.1 x 7.87"
    Sony BRAVIA 9 K75XR90 75" 4K HDR Smart QLED Mini-LED TV
    Power Cord
    Voice Remote Control with Batteries
    Tabletop Stand
    Limited 1-Year Manufacturer Warranty
    Bundle Includes:
    Sony BRAVIA 9 75 inch 4K HDR Smart QLED Mini-LED TV 2024
    CPS 26 Month Extended Protection Plan
    Deco Gear 6FT Universal 4K HDMI 2.0 Cable with 28AWG Pure Copper Conductors x2
    This Kit Includes:
    BRAVIA 9 K75XR90 75 inch 4K HDR Smart QLED Mini-LED TV (2024)
    Sony BRAVIA 9 K75XR90 75 inch 4K HDR Smart QLED Mini-LED TV (2024)