Item # E2SNSRSULT30H (Part # E2SNSRSULT30H)
Separately
Fast Free Shipping & 30-Day Returns
Arrives Before Christmas
by selecting an appropriate shipping method
Add a Protection Plan
In Stock
Brand new, USA Warranty
Usually ships the same or the next business day
and choose One-Day Shipping at checkout.
Item Description:
  • ULT Button to boost your bass
  • 24 hour battery life
  • IP67 Water and dustproof
  • Detachable shoulder strap
  • Connect button
  • Sound Connect App Compatible
  • 7-band equalizer
  • More Options:
    Sony ULT FIELD 3 Wireless Portable Speaker - Epic sound that fits in your hand
    Product Features:
    ULT Power Sound
    Powerful bass from a compact speaker
    ULT button to boost your bass
    Power that doesn't compromise clarity
    Side passive radiator
    The layout of the side passive radiators has been optimized to enhance bass sound.
    Sound Field Optimization
    7-Band Equalizer
    Select your favorite sound setting and hear your music exactly as you like it.
    Portability
    Take it wherever you go
    Just grab it and go
    With its compact, easy-to-carry design, this is a speaker that goes wherever you go.
    Carry it around with ease
    Take it outside
    Built to last
    Enjoy music all day long
    Charge in just 10 minutes
    Take care of your battery
    Up or down. The choice is yours.
    Enjoy multiple speakers
    Music that really gets you moving with Party Connect
    Add an extra speaker for rich stereo sound with Stereo Pair
    Total convenience, total customization
    Check your charge on the app
    Keep an eye on your battery level on the Sony Sound Connect app.
    Usability
    Better call quality with Echo Cancelling
    USB Type-C charge and charge other devices
    More choice with Multipoint Connection
    Bluetooth Fast Pair
    Environment & Accessibility
    Aiming to achieve a zero environmental footprint
    Environment in mind
    Accessibility
    Product Specifications:
    Sound
    Speaker Type: Woofer/Tweeter
    Speaker Size: Approx. 86 mm x 46 mm
    Bluetooth
    Communication System: Version 5.2
    Frequency Range: 2.4 GHz
    Compatible Profiles: Yes
    Supported Codecs: Yes
    Frequency Transmission Range: 20 Hz - 20,000 Hz (44.1 kHz sampling)
    Wireless Connections
    Hands-Free Function: Yes
    General Features
    Power Consumption: Approx. 27 W (at 9 V 3.0 A)
    Battery Life: Approx. 24 H
    Water Protection: IP66/IP67
    Power Supply: DC
    Application
    Compatible Smartphone Apps: Sound Connect
    Size & Weight
    Dimensions (W x H x D): Approx. 10.08" x 4.45" x 3.11" (256 mm x 113 mm x 79 mm)
    Weight: Approx. 2.2 lbs (1.2 kg)
    Eco and Energy Saving
    Power Consumption (Networked Standby Mode) - Terminals: 0.5 W